Bestekârlar

Rüştü Şardağ

Rüştü Şardağ

Rüştü Şardağ, babasının alay kâtibi olarak görev yaptığı Halep’te 1915 yılında doğdu. Aslen Elbistanlı olan Mehmet Atıf Bey ile Kadirriye tarikatına mensup Melek Hanım’ın oğludur. 1936’da Balıkesir öğretmen Okulu’nu, 1938’de, Ankara, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Bazı okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığının çıkardığı Türk Ansiklopedisi adlı eserin hazırlıklarında danışmanlık yaptı. 1950’de, İzmir Belediyesinde genel sekreterlik görevine atandı. Aynı yıl yayına başlayan İzmir Radyosu’nda müdürlük görevini de yürüttü. 1960’da, Ortadoğu, Amme İdare Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. 1967’ye kadar, Belediyedeki görevinin yanında, Ege Üniversitesi ve Manisa Gençlik ve Spor Akademisinde dersler verdi. 1967’de, İzmir Belediye Başkan Yardımcısı iken emekli oldu.


1983-1987 arasında İzmir Milletvekili olarak mecliste görev yaptı. 1988’de bir süre Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarında Türk Müziği Edebiyatı dersleri verdi. Tüm bu yıllar içinde birçok gazete ve dergiye, politika ve edebiyat konulu yazılar yazdı. Farsça’dan çeviriler yaptı. Yazmış olduğu birçok şiir, değişik bestecilerce bestelendi. Çeşitli bilimsel ve kültürel toplantılar ve müzik kongreleri için bildiriler hazırladı.
Babasının özendirmesiyle musiki çalışmalarına başladı. İlk derslerini babasından aldıktan sonra değerli hocalardan istifade etti. Lemi Atlı’dan yararlandı. Tarikata mensup bir aileden geldiği için dini musiki ile yakından meşgul oldu. Üsküdar Musiki Cemiyetinden yararlandı ve daha sonra bu cemiyette görevler de üstlendi. İlk şarkısı “Bahçemde safa hükmediyorken solayım” mısrası ile başlayan rast makamındaki şarkıdır.

Kitapları

  1. Ömer Hayyam’ın Rübaileri Farsça’dan Çeviri
  2. Perişan Baba Taher ve Çitf Beyitleri
  3. Şiraz’lı Hafız’dan Gazeller
  4. Klasik Divan Şiirimiz
  5. Allah Diyor ki
  6. Şair Sultanlar
  7. Her Yönüyle Hacı Bektaş Veli
  8. Itri

Şarkıları:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
0