Nasıl Bir Ney Almalıyım?

Nasıl Bir Ney Almalıyım?

Diğer müzik enstrümanları gibi fabrikasyon üretim olmayıp doğal bir malzemeden (arundo donax / kargı kamışı) üretilen ney; standart olarak üretilememekte; fabrikasyon, seri vb. üretim şeklinde yapım ve üretimi mümkün olmamaktadır. Şayet, bir neyin bu şekilde üretildiği söyleniyor ise kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle ney seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

Muhtelif neyler

Neyin genel yapısında nelere dikkat etmeliyim?

Yapıldığı kamışın dış cidarının parlak, boğumlarının eşit yada eşite yakın uzunlukta ve aşiran perdesinin boğumun ortasında olması, kamışın eğik olmaması, budaklarının kamış zedelenmeden temizlenmiş ve uygun malzeme kullanmak suretiyle doldurulmuş olması hususları önem arz etmektedir.

Başpâre seçerken hangi hususlara dikkat etmeliyim?

İslâm coğrafyasında sadece Türk’ler tarafından kullanılan ve ney üflemeyi kolaylaştıran başpare; genel olarak manda boynuzundan yapılmakla beraber derlin (sert bir plastik türü), fiber, teflon gibi inorganik hammaddelerden veya abanoz, şimşir, gül gibi sert yapılı ağaçlar ile fildişi, kehribar vb. organik maddelerden üretilmektedir. Genellikle manda boynuzu (geleneksel) ve fildişi başpareler ses tınısı olarak daha iyi ve kaliteli olmakla beraber temini güç ve fiyat olarak pahalı olmaktadırlar. Bu yüzden manda boynuzu ile diğer malzemelerin birleşiminden veya derlin malzemeden yapılan başparelerin kullanımı daha fazla tercih edilmektedir. Malzeme seçimi sonrasında tercih edeceğimiz başparenin gövdesinde çatlak olmaması ve kamışın içinde kalan bölümünün uzun olmaması gerekmektedir. Kamış iç cidarı ile başpare arasında boşluk kalmamalı ve üflediğimiz iç kısım içbükey yapılmış olmalıdır.

Parazvâne nasıl olmalıdır?

Takılma amacı kamışın uçlarını korumak olan parazvâneler; ses tınısını bozabilme ihtimali olması sebebiyle kalın olmayan gümüş, alpaka, krom, pirinç, altın vb. metallerden 0,35 – 0,40 mm et kalınlığında, alt ve üst parazvâneler aynı genişlikte olmalıdır. Parazvâne üzerinde işlemeler olup/olmaması sesi etkilemeyeceğinden dolayı iestetik açıdan tercih edilebilir.

Neyimi nereden almalıyım?

“Ney nereden alınır?” sorusu ilk heves edildiği zamanlar akla gelen ilk sorudur. Akordu düzgün ve usulüne uygun olarak üretilen bir ney alınmak isteniyorsa; kesinlikle ney üflemeyi bilen ve neyi kişiye özel olarak açan bir ney yapımcısından almakta fayda vardır. Yukarıda belirtilen hususlara ilave ve en önemli husus ise açılmış olduğu karara uygun akordun yapılmış olmasıdır.

Eğer ney üflemeye yeni başlanmış ve alınacak ney/neylerle ilgili tereddütler hasıl olduysa ney almaya giderken bu konuda belirli tecrübeye ulaşmış birisinden yardım almakta fayda vardır. Tecrübeli birisiyle ney alma imkanı yok ise alım esnasında koşulsuz iade ve/veya değişim hususu satıcıyla kesinlikle konuşularak tecrübeli birisine/hocamıza denetmek suretiyle iade/değişim veya kesin alım işlemi gerçekleştirilmelidir.

sahaney.com web sitesi veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden sipariş edeceğiniz her karardaki ney akord, değişim ve iade garantilidir.

Yukarıda yer alan kriterler doğrultusunda almış olduğunuz yeni neyinizin size hayırlı ve nefesinizin daim olması umuduyla.

0
0