Hakkımızda

Hakkımızda

Şahaney-Kaligrafi

Müzikle Tanışma…


1994 yılında lise eğitimiyle eş zamanlı olarak, kıymetli hocam  Adnan MESCİ‘den batı müziği ve klarnet/saksafon eğitimi aldım. Muhtelif gösteri ve programlarda solo ve orkestra olarak sahne aldım. Yıllarca bir sevda olarak içimde duran neye yıllar sonra  Kayseri’de kavuştum.

Ney İcra ve Yapım Süreci…

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi‘nde değerli hocam Neyzen Mehmet TİRYAKİ’den Türk Musikisi ve ney eğitimi aldım. Muhtelif ney yapımcılarından ney temin ederek kullandım. Neyzen İsmail YAVUZ’un “iyi bir neyzen kendi neyini kendisi açar.” cümlesinden hareketle kendi neylerimi açabilmek adına Mey ve Ney yapımcısı, hocam sayın Seyfi GÜNAY’dan eğitim aldım.

Çevreden gelen talepler neticesinde istek sahiplerine de markadan bağımsız neyler açmaya başladım. Bu süreçte Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Sanatları ve Dini Musiki Öğretim Görevlisi Muhammed TÜRE’den bir süre Türk Musikisi ve usul eğitimi aldım. Aynı zamanda akademisyen ve neyzen kimliği ile açmış olduğum neyleri de kendisine denetmek ve değerli yorumlarını almak suretiyle eksikliklerimi gidererek problemsiz ve tam akordunda neyler açmaya başladım.

Ney taleplerinin artması neticesinde marka garantisi altında hizmet vermek maksadıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaat ederek    markasını tescillettim. 2020 senesi Haziran ayı itibariyle tescilli markam altında ney üretimine devam ederken, 2021 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan değerlendirme neticesinde Ney Yapım Sanatçısı unvanına hak kazandım. Halen;

  • Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi’nde değerli hocam Neyzen Mehmet TİRYAKİ’den Türk Musikisi ve ney eğitimi almaya,
  • Gönüllülerden oluşan, Kayseri İl Kültür ve Turizm Md.lüğü TSM korosunda ney icra etmeye,
  • Siz değerli ney dostlarına kaliteli neyler açabilmek adına, Talas/Kayseri’de yer alan evimdeki küçük atölyemde çalışmaya devam etmekteyim.
rika-300x225

Hüsn-i Hat Çalışmaları…

Geleneksel Türk sanatlarından olan hüsn-i hat öğrenimine 2020 senesinde Kayseri Hunad Hatun Medresesi’nde Hattat Mustafa Demir ile başladıktan sonra; bir süre Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim görevlisi Hocam Hattat Yunus Emre ÇELİK ile devam ettik. Halen Hattat Mustafa Demir hocam ile rik’a meşklerine devam etmekteyiz.

Kimleri Örnek Alıyorum?

Ney yapımında Neyzen Niyazi Sayın üstadın ney açım metodolojisini benimsemekteyim. İcra noktasında ise çok kıymetli Neyzenler Niyazi Sayın, Sadrettin Özçimi, Ahmet Şahin, Salih Bilgin, Süleyman Yardım, Süleyman Erguner, Burcu Karadağ, Aziz Şenol Filiz ve Mehmet Tiryaki’yi kendime örnek almaktayım.

“Bir günaha, bin âh etmek gerek; bin günahım var, bir gün âhım yok benim.”

** Bu internet sitesinde elektronik ödeme hizmetleri PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. tarafından sağlanmaktadır **

© ŞahaNey 2020-2023 | Her Hakkı Saklıdır 

Tasarım & Düzenleme Story Bilişim®

banka-odeme
0
0