Ney Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ney Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

“Ney nedir? Ney öğrenmek zor mudur? Nasıl bir ney almalıyım?” gibi; ney hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve/veya neye yeni başlayanlarca sıkça aranılan cevapları sizler için bir araya topladık

Ney nedir ve nasıl çalınır?

Ney, doğal bir kamış cinsinden (arundo donax) üretilen, üflemeli bir enstrümandır ve üfleyerek icra edilir.

Ney çalmak zor mu?

Ney, diğer müzik aletlerine kıyasla zor bir enstrümandır. Ancak imkansıza yakın bir zorluğu yoktur. Detaylı bilgi için “Ney Öğrenmek Zor Mu?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Herkes ney üfleyebilir mi?

Evet, arzu eden ve fiziken (neyi tutmayı ve üflemeyi engelleyen) bir engeli bulunmayan herkes ney üfleyebilir.

Sigara içen insanlar ney üfleyebilir mi?

Sigara içmek ney üflemeye engel değildir, ancak neyin icra süresini ve şahsın nefesini olumsuz etkileyebilmektedir.

Ney, neden çalınmaz da üflenir?

Türk Dil Kurumu (TDK)’na göre üflemek kelimesinin anlamı ‘’Nefesli çalgıları çalmak” olarak tanımlanmaktadır. Ney de nefesli bir müzik aleti olduğundan dolayı doğru kullanım şekli ney çalmak değil de ney üflemek olarak bilinmelidir.

Neyde kaç delik bulunur?

Ney üzerinde, birisi arka yüzeyinde olmak üzere perde adı verilen toplam 7 adet delik bulunmaktadır.

Kaç çeşit ney vardır?

Ney, doğada mevcut bulunan her sese göre akortlu olarak açılabildiğinden dolayı kaç çeşit ney olduğu sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak ana ahenk ve ara ahenk olarak sınıflandırmak mümkündür. Detaylı bilgi için “Ney Çeşitleri” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başlangıç için hangi neyi tercih etmeliyim?

Başlangıç için hocanız tarafından tavsiye edilecek akortta bir ney almak uygun olacaktır. Eğer bireysel olarak eğitiminizi ilerletmeyi düşünüyorsanız arzu ettiğiniz akortta bir ney tercih edebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus alacağınız neyin akordunun tam ve kendisi de ney üfleyen bir yapımcıdan almanızdır. Daha detaylı bilgi için “Nasıl Bir Ney Almalıyım?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ney alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yapıldığı kamışın dış cidarının parlak, boğumlarının eşit yada eşite yakın uzunlukta ve aşiran perdesinin boğumun ortasında olması, kamışın eğik olmaması, budaklarının kamış zedelenmeden temizlenmiş ve uygun malzeme kullanmak suretiyle doldurulmuş olmasına dikkat edilerek kendisi de ney üfleyen bir yapımcıdan satın alınması uygun davranış şekli olacaktır. Detaylı bilgi için “Ney Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?” başlıklı yazımızı inceleyebilrisiniz.

Ney hangi elle tutulmalıdır?

Ney; kişinin kendi icra yönüne bağlı olarak sağ el yukarıda, sol el aşağıda veya sol el yukarıda, sağ el aşağıda olacak şekilde tutulması gerekmektedir. Detaylı bilgi için “Neyden Ses Çıkartma ve Oturuş Pozisyonu” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ney çalmak için müzik eğitimi şart mıdır?

Müzik eğitimi, ney üflemeyi/öğrenmeyi kolaylaştırabilir, ancak zorunlu değildir.

Ney çalmak/üflemek için hangi notaları bilmek gerekir?

Ney icra edebilmek için özellikle bilinmesi gereken bir nota olmamakla beraber eğer kulaktan icra edilmeyecek ise en azından solfej yapabilecek seviyede nota eğitimine sahip olmak gerekmektedir.

Solfej: Notaları, usûle uygun olarak ses ve süreleriyle okunmasına solfej denir.

Ney eğitimi ne kadar sürer?

Ney eğitimi; kişinin yetenek ve çalışma süresine bağlı bir süreç olduğundan dolayı eğitim süresi belirtmek mümkün olmamaktadır. Ancak bir kaç ay içerisinde eser icra edebilecek seviyeye gelinmesi mümkündür.

Ney çalmak için hangi teknikleri öğrenmek önemlidir?

Temel teknikler arasında dudak ve üfleme pozisyonları, parmak pozisyonları ve nefes kontrolü bulunumaktadır.

Hangi tür müziklerde ney kullanılır?

Ney perdesiz, yani ara sesleri de çıkartabilen bir çalgıdır. Bu yapısı sayesinde her tarz ve yapıdaki müzikte kullanılması mümkündür. Bununla beraber; genellikle Arap müziği, Fars müziği ve Türk müziğinde yaygın şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Neyin tarihçesi nedir?

Ney enstrümanının  MÖ 5000 – MÖ 3000 yıllarından itibaren dinsel törenlerde kullanıldığı sanılmaktadır. 

Ney hangi malzemelerden yapılır?

Ney, kargı (arundo donax) olarak bilinen kamıştan yapılır, ancak modern versiyonları plastik veya metal içerebimektedir.

Ney çalan birine ne denir?

TDK’ya göre ney çalan/üfleyen kimseye neyzen denilmektedir.

Neyin farklı türleri var mıdır?

Neyin farklı uzunluk ve çaplarda türleri bulunmaktadır. Detaylı bilgi için “Ney Çeşitleri” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Neyin bakımı nasıl yapılır?

Neyin kamışı düzenli olarak temizlenmeli ve nemden korunmalıdır. Detaylı bilgi için “Ney Bakımı Nasıl Yapılır?” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ney çalmanın sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Ney çalmanın, nefes kontrolünü geliştirdiği ayrıca  Osmanlı zamanında Manisa Bimarhanesi, Mimar Sinan’ın yaptığı Sultan II. Beyazid Şifahanesi gibi birçok merkezde ney sesinin tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Neyde kullanılan özel makamlar nelerdir?

 Neyde kullanılan özel makam/makamlar bulunmamakla birlikte ney üzerine adaptasyonu görece kolay olan makamlar (segâh, çargâh, rast vb.) bulunmaktadır.

Ney çalmak için kaç yıl pratik yapmak gerekir?

Ney çalmayı öğrenmek kişisel çaba ve yeteneklere bağlıdır, ancak genellikle uzun vadeli bir pratik gerektirir.

Neyin tınısını etkileyen faktörler nelerdir?

Tınıyı etkileyen faktörler arasında kamışın kalitesi, çapı ve uzunluğu bulunmaktadır.

Ney hangi yağ ile yağlanmalıdır?

Neyin yağlanması için kullanılacak yağ tercih edilirken asit oranı düşük, yapısal olarak ince ve tortu bırakmayan bitkisel (badem, susam, fındık vb.) bir sıvı yağ seçilmeli ve bu yağ insan sağlığına zarar vermemelidir. Bu yağın içerisine koku vermesi maksadıyla kimyevi madde içermeyen (misk, gül yağı, lavanta yağı gibi) doğal kokular ilave edilmesinde herhangi bir mahsur bulunmamaktadır.

Ney yağ içerisinde ne kadar bekletilmelidir?

Yeni açılmış bir ney için  2-3 saat olan yağ içerisinde bekleme süresi, bir süredir kullanılmakta olan neyler için 15-20 dakika kadar olmaktadır. Bu süre belirli bir süre sonra tecrübî hale gelecektir.

Ney delikleri nasıl açılır?

Ney üzerinde mevcut bulunan perde delikleri, yakarak veya bu iş için uygun delici aletlerle açılmaktadır.

Ney hangi tür ağaçtan yapılır?

Ney, bir ağaç türünden değil kargı (arundo donax) olarak tabir edilen bir çeşit kamıştan yapılmaktadır.

Ney'im küflendi, ne yapmalıyım?

Ney içerisinde mevcut küf/mantar oluşumu uygun sıcaklıkta su ile yıkanıp kurutulmak suretiyle ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bu konuda tecrübesi olmayan bir kişi tarafından neyin yıkanmaya çalışılması halinde (ney üzerinde) kalıcı hasar oluşabileceği unutulmamalıdır. 

Ney yıkanır mı?

Ney, belirli şartlar altında yıkanabilmektedir. Ancak bu konuda tecrübesi olmayan bir kişi tarafından neyin yıkanmaya çalışılması halinde (ney üzerinde) kalıcı hasar oluşabileceği unutulmamalıdır. 

Ney, Türk sazı mıdır?

Sümerler’de M.Ö.5000 yıllarından itibaren kullanıldığı sanılmaktadır. Bu noktadan hareketle Türk sazı olmadığını söylemek mümkündür.

** Bu internet sitesinde elektronik ödeme hizmetleri PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. tarafından sağlanmaktadır **

© ŞahaNey 2020-2023 | Her Hakkı Saklıdır 

Tasarım & Düzenleme Story Bilişim®

banka-odeme
0
0