Bestekârlar

Güneş Müftüoğlu

gunes-muftuoglu

Güneş Müftüoğlu, 1945 yılında Zonguldak’ın Çaycuma İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çaycuma’da tamamladı. Lise öğrenimini Mehmet Çelikel Lisesinde yaptı. Daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi.

Yüksek öğrenimi sırasında merhum bestekar Emin ONGAN yönetimindeki Üsküdar Musiki Cemiyetinde öğrenim gören Müftüoğlu, cemiyetin İstanbul Radyosu korosunda yer aldı. Askerlik görevini müteakip Çaycuma’da avukatlık yapan Müftüoğlu, Sendika Hukuk Müşavirliği görevinde de bulundu.

1987 ve 1991 milletvekili genel seçimlerinden Zonguldak’tan Milletvekili seçildi. 1992-1995 yıllarında DYP Grup Başkan Vekilliği görevinde bulundu ve 50. Hükümette Devlet Bakanlığı yaptı.

Müftüoğlu’nun yayınlanan “Meclisin İçinden-Eylül, 1995”, “Hukuk Devleti Ağustos 1994”. “Sosyal Devlet ve Hukuk Devleti-Aralık 1995”,  basıma hazır “Türkiye’de Merkez Sağ ve Merkez Solda Birlik Arayışı”, “Zonguldak Araştırması-Ağustos 1997” isimli kitapları bulunmaktadır.

Kanun sanatçısı da olan Müftüoğlu’nun Türk sanat müziği beste çalışmaları vardır, Uşşak makamında ve nimsofyan usulündeki “Zonguldak Şarkısı” ve kürdili-hicazkar makamında ve düyek usulünde “Mavi Dilekler” isimli TRT repertuvarında icra edilen şarkıları bulunmaktadır.

Tespit edilen diğer eserleri şunlardır :

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
0