Ney

Neyden Ses Nasıl Çıkarılır?

NEYDEN SES ÇIKARMAK İÇİN:

Ney Tutuş ve Oturuş Pozisyonu

Neyden ses çıkarmak aslında çok özel hünerler ve gizli yetenekler gerektirmemektedir. Sadece birkaç püf noktasına dikkat edilerek kısa sürede neyden ses çıkarıp üfler duruma gelebilirsiniz. İlk olarak neyin hiçbir deliğini kapatmadan tutmalısınız. Daha sonra üfleme yönünüzü (sağ yada sol) bulmalısınız. Rahat gelen, dudağınızı yormayan tarafı bulduktan sonra o tarafta üflemeye başlayın. Eğer dudağınızın sağ tarafını yanaştırarak üflüyorsanız solak (sol el üstte) neyzen olmuş olacaksınız.

Üflerken Bunlara Dikkat

Dudağınızı neyin baş paresine yaklaşık 20 derecelik (15-30 derece arası) bir açıyla yanaştırdıktan sonra orta hafiflikte (bir nevi ıslık çalar gibi) üfleyerek ses çıkarmaya çalışın. Bunu yılmadan ve tekrar tekrar deneyin. Eğer ses çıkmıyorsa neyi hafifçe oynatarak açınızı değiştirin ve tekrar deneyin burada önemli olan dudağınızı yanaştırdığınız bölümden dışarıya hava çıkmamasıdır. Bu egzersizi; uygun sesi çıkarana kadar tekrar tekrar ve açıyı hafifçe değiştirerek deneyin. Bu arada unutmamalısınız ki neyin içine üflemelisiniz.

Başpâre-Dudak Pozisyonu

Unutmayın ki üstad neyzenler bile bu çalışmaları -icabında yıllarca- yaparak ney üflemeyi öğrendiler.

Eğer Islık Sesi Duyuyorsanız Biraz Daha Çalışmaya Devam Etmelisiniz

Evet, tüm çalışmalarınıza rağmen halen ıslıkla karışık bir ses veya sadece ıslık sesi duyuyorsanız biraz daha çalışma ve pratik yapmanız gerektiği sonucuna ulaşabilirsiniz. Çünkü neyi üflediğiniz an artık duru bir ney sesi elde etmiş olmanız gerekli. Genellikle en çok hata dudak pozisyonu, üflenen havanın şiddeti ve dudak ile ney arasındaki açının uygun ayarlanmaması şeklinde olmaktadır. Çok pratik yaparak kısa sürede bu engeli aşacağınızdan emin olabilirsiniz. Diğer detayları ve faydalı teknikleri de bu yazımızda bulabilirsiniz.

Nasıl Bir Ney Almalısınız?

Bu konuda bloğumuzda daha önce sizlere yön gösteren bir yazımız mevcuttur. İlgili yazımıza buradan ulaşabilir ve nasıl bir ney seçmeniz gerektiği hususunda fikir edinebilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bize ulaşarak sorularınıza her zaman cevap arayabilirsiniz..

Tamamen kendi açkımız olan neylerimizi görmek için TIKLAYIN!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
0