Ney

Neyden Ses Çıkartma ve Oturuş Pozisyonu

Ney ağızda sağ ya da sol tarafta tutulabilir. Bu konuyla ilgili herhangi bir kural yoktur. Dudakların başparenin içine girmemesi ya da çok fazla dışında tutulmaması gerekir. Nefesin 3/4’ü içeri, 1/4’ü dışarı gidecek şekilde üflenir (Aşağıda bu oran gösterilmiştir.) Dışarı giden havaya “fosurtu” denir. Fosurtu ne kadar az olursa, neyden o kadar kaliteli ve güzel ses çıkar.

Başpârede olması gereken dudak ve nefes şekli

Ayrıca neye nefes verirken yanakların şişerek havanın ağzın içinde depolanmasını engellemek gerekir.

İlk bir ya da iki hafta oturuş pozisyonu yapmadan ve elleri deliklerin üzerine koymaya çalışmadan, neyi dudağımıza her koyuşumuzda kaliteli bir ses çıkartana kadar bunun üzerinde çalışılması gerekir. Aksi takdirde oturuş ve tutuş pozisyonuna geçildiğinde netice alınması zorlaşır. Bu çalışma başlangıçta biraz sıkıntı verebilir. Çünkü yakalanan ses bir sonraki çalışmada kaybolabilir. Bunun için her gün en az iki saat sadece uzun ses çalışması yapmak gerekir. Bir ya da iki haftanın sonunda ney her ele alındığında ses Çıkartılabiliyorsa tutuş ve oturuş pozisyonuna geçilebilir demektir.

Tutuş ve Oturuş Pozisyonu

(Sol el üstte tutuş pozisyonuna göre anlatılmıştır.)

Delikler parmakların orta boğumlarına gelecek şekilde kapatılır. Delikleri kapatma pozisyonu yüzük parmakların 1, boğumlarına denk gelebilir. Serçe parmaklar boşta kalmalıdır. Sağ elin başparmağı ile neye alt kısımdan destek verilir. Sol elin başparmağı arka perdeyi kapatmalıdır. Bu şekilde hafifçe gövdeden öne doğru eğilerek sağ el-ney-diz birbirine değecek şekilde sağ diz üzerine konur. Eğer ney sağ el üstte kalacak şekilde üfleniyorsa bu tutuş diğer el-diz-parmaklar ile değiştirilmelidir.

 

Boşta kalan sol dirsek sol bacağın (ayağın altına konacak bir ayaklık ile) hafifçe yükseltilmesi ile bacaktan destek alabilir. Baş hafifçe sağa eğik olmalı ve gözler neyin alt ucunu ya da sağ yüzük parmağı görecek şekilde bakmalıdır. Parmakları çok fazla neye sarmamak ya da çok gevşek bırakmamak gerekir. Parmaklar neye dik gelecek şekilde düz tutulmalıdır.

"Ney'in sesindeki tesir, yakıcılık; onun içine düşen aşk ateşindendir."

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
0