How to Lubricate Ney?

Since it is not possible for a moist substance to absorb oil into its pores; the ney should not be blown/played in the day of lubrication, therefore it’s inside should be dry. Başpâre must be removed (it should not be forced) before lubrication. If başpâre is made of a substance that needs to be oiled, it should be oiled separately.

Although Ney can be lubricated in various ways, the oil should be drained for at least 4-5 hours after process, and the outside should be cleaned with a dry and lint-free cloth.

Ney lubrication methods

During the lubrication of ney, generally accepted methods can be used and similar methods can be developed. These methods are:

  • Keeping the ney in a suitable oil-filled lubrication tank specially designed for ney lubrication (usually preferred by ney producers and people with more than one),
Lubrication tank
  • Filling suitable oil into a container (PVC pipe of suitable size and diameter with a closed/tamponed end, etc.) and keeping ney in this container,
PVC pipe
  • After the ney (except for one end) is wholely covered with plastic wrap or similar material, fill the ney with suitable oil,
Plastic wrap
  • After the holes (except for the ends) are covered with plastic and one end tamponed with a finger, fill the ney with suitable oil, (this method is not recommended by us due to the fact that the material used to close the note holes may damage the fibers in its natural structure),
  • Neyin bir ucunun uygun yağ doldurulmuş bir kaba daldırılıp perde deliklerinin parmaklarla kapatılmasını müteakip diğer ucundan ağzımız vasıtasıyla içine yağ dolacak şekilde (pipet kullanır gibi) içerisindeki havayı çekerek yağ dolmasını (yağ dilimize değinceye kadar) ve yavaşça geri boşalmasını sağlamak şeklinde sayılabilmektedir.

Ney yağdan çıkarıldıktan/içindeki yağ boşaltıldıktan sonra 4 – 5 saatten az olmamak üzere dik bir şekilde durması sağlanarak [uygun bir yere/çiviye, dügâh perdesinden (neyin en altında yer alan delik), baş aşağı asmak vb.] üzerinde bulunan fazlalık yağın süzülmesi sağlanmalıdır. Neyden süzülen yağın toplanması için altına bir kap koyulması unutulmamalıdır. Bu kap etrafın temiz kalmasını sağlayacağı gibi süzülen yağın tekrar kullanımına imkân vererek tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

Yağı süzülen neyin dış cidarı temiz ve tüy bırakmayan bir bez yardımıyla kurulanarak başpâresi takılmalı ve kullanıma hazır hale getirilmelidir. Eğer neyin hoş bir koku vermesi isteniyor ise yağlama için hazırlanan yağın içerisine kimyevi madde içermeyen misk, gül yağı, lavanta yağı vb. gibi doğal kokular ekleyerek ney bu işlemden sonra yağlanabilecektir.

We wish you a permanent breath and hope your ney will last a long time ...

"If you look, it's a bond, if you don't look, it's a mountain."

Proverb

 

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *